Apple CEO’su Tim Cook büyük balığın peşinde!

Tim Cook, Apple’ın CEO’su olarak 10 yılını geride bıraktı ve Apple’ı dünyanın en değerli şirketi haline getirirken, Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’un yaptığı gibi endüstriyi sarsan bir imza ürünü henüz piyasaya süremdi. Fakat elde olan: iPhone, iPad, Mac gibi benzeri ürünleri çok iyi pazarladı. Peki Tim Cook arka planda bir takım cihaz veya cihazlar üzerine çalışıyor olamaz mı?

Tim Cook

Apple CEO’su Tim Cook, arttırılmış gerçeklik üzerine çalışıyor olabilir

Apple’ı uzun süredir takip edenler, muhtemelen Cook’un artırılmış gerçekliğin sınırları aşan potansiyeli hakkında konuştuğunu duymuştur. Bir keresinde, tüketiciler tarafından sevilmediğini kanıtlayan giyilebilir AR cihazı olan Google Glass’ın çekiciliğini görmenin zor olduğunu söylese de, en azından 2016’dan beri AR hakkında sürekli olarak olumlu bir görüşe sahipti. Sektörün çoğu tüm yumurtalarını VR’ye koyarken Cook defalarca çok daha üstün gördüğü AR ( Artırılmış Gerçeklik) destekçiliğini ortaya koydu.

Apple kazanan bir fikir üzerinde çalıştığı sürece, AR’nin Cook’un görev süresinin damgasını vurması muhtemel görünüyor. Bu tam olarak garanti edilmese de (Apple henüz bir AR kulaklığı veya gözlüğü açıklamadı) Cook’un teknoloji hakkında sık sık yaptığı yorumlar konuyu haberlerde tutuyor ve yatırımcılara ve müşterilere Apple’ın üzerinde çalıştığına dair güvence veriyor. Eylül 2021’de kendisini “bir numaralı AR hayranı” olarak adlandıracak kadar ileri gitti.

AR özellikleri iPhone ve iPad’de zaten mevcut. Ve Apple’ın 2022’de bir karma gerçeklik cihazı çıkaracağına dair umutlar azalmaya başlarken, son söylentiler şirketin hala yakın bir gelecekte piyasaya sürülecek bir tür AR / VR kulaklığı ile ilerlemeye devam ettiğini gösteriyor. Tim Cook, 2016’da yaptığı bir açıklamada AR’in VR’dan olan üstünlüğünü şu şekilde ifade ediyor:

“Sanal gerçeklik var ve artırılmış gerçeklik var – bunların ikisi de inanılmaz derecede ilginç. Ama benim kendi görüşüm, artırılmış gerçekliğin ikisinden daha büyük olduğu, hem de muhtemelen açık ara bir farkla.”

Sizler sanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik teknolojileri hakkında neler düşünüyorsunuz? Fikirlerinizi bizlerle yorumlarda paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...