Android Telefon Kullananların Sıklıkla Yaptığı 5 Hata

Android telefon kullanıcılarının sıklıkla yaptığı 5 hata nedir? Bu hataların sonuçları neler olabilir?

En iyi Android telefonlar harikadır, ancak ne yazık ki modern, hiper bağlantılı dünyamızda onları güvende tutmak biraz zahmetlidir. Bu her ne kadar zahmetli bir işlem olsa da, Android cihazınızı güvenli ve verimli kullanmak için bazı davranışlardan kaçınmanız gerekiyor.

Android Telefon Kullanıcılarının Sıklıkla Yaptığı 5 Hata

İşte, Android telefona sahip olan kullanıcıların yapması muhtemel beş yaygın hata:

Şifreler Konusunda Tembel Olmak

Benzersiz, karmaşık şifreler ve aşikar olmayan kilit açma kalıpları bulmak bir acıdır ve şu anda kolay seçeneğe gitmek caziptir. Ancak bunu yapmanız, o uygulamaya veya hizmete kolayca hacklenebilir (ve genellikle kolayca tahmin edilebilir) bir girişiniz olduğu anlamına gelir. Aynı parolayı birden çok sitede yeniden kullandıysanız, bu, veri sızıntısının verebileceği zararı büyük ölçüde artırır.

İzinleri Okumamak

Android’in uygulama izinleri, bir uygulamanın tam olarak ne yaptığını size göstermek için vardır ve bu bilgileri gizliliğinizin korunmasını sağlamak için kullanabilirsiniz. En azından teori bu. Ancak çoğunlukla uygulama izinleri, “evet evet evet” derken geçmişe kaydırdığınız veya dokunduğunuz bir şeydir çünkü hayat kısadır ve yapmanız gereken şeyler vardır. Ancak çok fazla sayıda uygulama, çoğu zaman kesinlikle gerek duymadıklarında mikrofona veya kameraya erişim gibi özellikler için çok fazla izin ister.

Buradaki risk, uygulama geliştiricilerinin çıldırıp sebepsiz yere sizi gözetlemeye başlaması kadar büyük bir risk değildir. Uygulamanın güvenliği ihlal edilirse, bilinmeyen birine Android telefonunuzun anahtarlarını vermişsiniz demektir.

Arka Planda Çok Fazla Uygulamanın Çalışmasına İzin Vermek

Uygulamalar arka planda çalışır. Akıllı aydınlatma uygulamanızın, eve giderken ışıkları açabilmesi için nerede olduğunuzu bilmesi gerekebilir. Mesajlaşma uygulamanızın yeni mesajlarınız olup olmadığını görmesi gerekebilir. Bu harika, ancak bunu ne kadar çok uygulama yaparsa, o kadar fazla enerji kullanırsınız ve o kadar az pil ömrü elde edersiniz. Uygulamaları sık sık yüklerseniz ancak bunları arka plandan çok sık temizlemezseniz, telefonunuzda hâlâ olduğunu bile bilmediğiniz şeyler olabilir.

Arka planda nelerin çalıştığını görmek için Ayarlar > Sistem Geliştirici Seçenekleri’ne gidin (seçeneği görmüyorsanız Telefon Hakkında’ya gidin ve ardından etkinleştirmek için Yapı Numarası’na yedi kez dokunun). Şimdi Çalışan Hizmetler’e dokunun. Bu size yalnızca neyin çalıştığını değil, ne kadar süredir çalıştığını ve ne kadar bellek tükettiğini de gösterir. Enerji kullanımı için Ayarlar > Pil > Pil Kullanımı bölümüne gidin.

Aksesuar Kullanımında Ucuza Kaçmak

Resmi aksesuarlar genellikle çok pahalıdır ve artık en iyi telefonların çoğu, resmi olarak çevresel nedenlerle ve aynı zamanda üretici için daha ucuz olduğu için hiçbiriyle birlikte gelmediğinden, mümkün olan en ucuz sürümü satın almak caziptir. Resmi şarj cihazına veya saygın bir aksesuar markasına gitmek yerine hiç duymadığınız bir markayı tercih edersiniz. Ancak bu, özellikle günümüzün daha güçlü Android telefonlarının kullandığı daha hızlı, daha güçlü şarj cihazlarıyla yanlış bir düşünce olabilir: Bir şarj cihazı, resmi olanlarla aynı sertifika ve güvenlik çemberlerinden geçmediyse, yangın tehlikesi olabilir.

Diğer aksesuarlar o kadar korkutucu değil ama bu onların da harika oldukları anlamına gelmiyor. En iyi kablosuz kulaklıklardan bazılarının ucuza gittiğini görürseniz özellikle dikkatli olun: Sahte ürünler elektronik endüstrisinde büyük bir sorundur ve bazıları gerçekten çok inandırıcıdır.

Dosyaları Yedeklememek

Fotoğraflarınızın Google Fotoğraflar‘a gitmesine izin verirseniz ve onları başka bir yerde yedeklemezseniz, durum sizin için kötü olabilir. Herhangi bir nedenle Google Hesabınıza erişiminizi kaybederseniz veya hesap ayrıntılarınız ele geçirilirse, değerli anılarınızı kaybedebilirsiniz. Aşırıya kaçmış gibi gelebilir, ancak bir felaket durumunda neler kaybedebileceğinizi düşünmekte fayda var.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...