Android Kullanıcıları İçin Büyük Windows 11 Kolaylığı!

Microsoft şimdi Windows 11 test kullanıcılarının Android uygulamalarını denemesine izin veriyor. Android için Windows Alt Sisteminin bir önizleme sürümü, bugün Windows 11’in beta test kullanıcılarına sunulacak ve Amazon Appstore‘daki uygulamalara erişim sağlayacak. Intel, AMD ve Qualcomm işlemcili test cihazlarının tümü, Windows 11’de Android uygulamalarını deneyebilecek.

Uygulamalar, yüklemek ve yüklemek için Amazon Appstore’a yönlendiren çeşitli uygulamaları listeleyen Microsoft Store aracılığıyla yüklenebilir. Android uygulamaları diğer Windows uygulamalarıyla yan yana çalışabilir ve ayrıca Alt + Tab ve Görev görünümüne entegre edilmiştir ve bunları Başlat menüsüne veya görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

Windows 11 ile Android uygulama imkanı

Windows 11 ekibinde Android, “Eylem Merkezi’nde Android uygulamaları bildirimlerinden gelen bildirimleri görebilir veya panonuzu bir Windows uygulaması ile bir Android uygulaması arasında paylaşabilirsiniz” diye açıklıyor. “Deneyimi erişilebilirliği göz önünde bulundurarak oluşturduk; birçok Windows erişilebilirlik ayarı Android uygulamaları için geçerlidir ve daha fazla iyileştirme sağlamak için Amazon ile birlikte çalışıyoruz.

Microsoft, Windows Insiders’ın Windows 11’de test etmesi için 50 uygulama küratörlüğünü yapmak üzere Amazon ile ortaklık kurdu. Bunlar arasında Lords Mobile, June’s Journey ve Coin Master gibi mobil oyunlar yer alıyor. Kindle gibi okuma uygulamaları ve Lego Duplo World veya Khan Academy Kids gibi çocuk uygulamaları da bulunuyor.

Elli uygulama, Google Play Store’da bulunan 3 milyondan fazla ve hatta Amazon’un Appstore’unda bulunan 600.000’den fazla uygulama arasından küçük bir seçim olarak görünüyor. Bu özellik Windows 11 için geniş çapta kullanıma sunulduğunda kaç tane Android uygulamasının kullanıma sunulacağı ise şu an için bilinmiyor.

Microsoft, Android uygulama desteğini etkinleştirmek için Windows 11’de bir alt sistem oluşturmuştur. Linux çekirdeğini ve Android Açık Kaynak Projesi (AOSP) sürüm 11’i temel alan bir Android işletim sistemini içerir. Microsoft’un Windows 11 ekibindeki Android uygulamaları, “Alt Sistem, Linux için Windows Alt Sistemi gibi bir Hyper-V Sanal Makinesinde çalışır.” diyor. AOSP ortamındaki uygulamaların çalışma zamanını ve API’lerini Windows grafik katmanına, bellek arabelleklerine, giriş modlarına, fiziksel ve sanal aygıtlara ve sensörlere nasıl eşleştireceğini anlar.

Bu alt sistem AMD, Intel ve Qualcomm yongalarını destekler ve Microsoft, yalnızca Arm uygulamalarının AMD ve Intel aygıtlarında çalışmasını sağlamak için Intel ile ortaklık kurmuştur.

Microsoft, bugün yalnızca Windows 11’in Beta Kanalında Android uygulamalarını etkinleştiriyor. Windows 11 PC’nizin Beta Kanalında ABD bölgesine ayarlanması gerekir ve ayrıca Amazon Appstore’a erişmek için ABD tabanlı bir Amazon hesabı gerekir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...