Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz kaybolabilir veya bozulabilir veya başka bir şekilde geri alınamaz hale gelebilir. Bu nedenle dosyalarınızı yedeklemek her zaman iyi bir uygulamadır. Ve çoğu şey gibi, Android de veri yedekleme konusunda birçok seçenek sunar. Android cihazlarda galeri yedekleme nasıl yapılır anlatıyoruz!

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme

Eski usul yoldan gidebilir ve dosyalarınızı manuel olarak bir sabit sürücüye veya SD karta kopyalayabilirsiniz. Veya Android’inizden bilgisayarınıza aktarımı otomatikleştirmek için üçüncü taraf bir program kullanabilirsiniz. Ancak en uygun, kur ve unut yöntemi buluttur.

Android yedeklemelerinizi oluşturmak için Amazon veya Microsoft’tan herhangi bir ana bulut hizmetini kullanabilirsiniz. Ancak Android ile iyi uyum sağlayan hizmet zaten yerleşiktir. Android telefonunuzun verilerini yedeklemenin en kolay yolu olan Google Yedekleme’ye girin.

Google, içeriğinizi, uygulama tercihlerinizi, mesajlarınızı ve kişilerinizi Android’de otomatik olarak yedeklemenizi sağlar. Özel uygulamalar fotoğrafları, videoları ve müzik yedeklemelerini yönetir; Google One diğer her şeyi kaydeder. Google’ın sunucularına yüklenen verilere benzersiz bir tanımlayıcı verilir ve şifrelenir. Yedekleri aynı cihaza (silinmişse) veya farklı bir Android’e geri yükleyebilirsiniz.

Adım Adım Nasıl Yapılır?

Google’ın fotoğraf ve videoları kaydetme ve geri yükleme hizmetine “Yedekle ve Senkronize Et” adı verilir. Tüm platformlarda çalışır. Ancak araç, Android için Google Fotoğraflar uygulamasına önceden entegre edilmiştir.

  • Fotoğraf ve video galeriniz için bir yedek oluşturmak üzere Google Fotoğraflar’ı Play Store’dan indirip yükleyin (henüz yapmadıysanız).
  • Seçtiğiniz bir Google Hesabı ile oturum açmanız istenecektir.
  • Oturum açtıktan sonra, tercihleri ​​​​açmak için köşedeki profil resminize dokunun.
  • Ardından, Fotoğraf Ayarları > Yedekle ve Senkronize Et’e gidin ve anahtarı değiştirin.
  • Yedekleme ve Senkronizasyon, fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak buluta kaydetmeye başlayacaktır. İşlem başarıyla tamamlandığında, profil resminizin etrafında yeşil bir vurgu ve bir onay işareti göreceksiniz.
  • Pixel telefon kullanmıyorsanız depolama alanı sınırsız değildir. 1 Haziran 2021’den itibaren Google yalnızca 15 GB ücretsiz depolama alanı sunar. Ancak, yerden tasarruf etmek için her zaman ekstra depolama alanı satın alabilir veya yükleme boyutunu ayarlayabilirsiniz. Yükleme boyutunu değiştirmek için Yedekle ve Senkronize Et menüsünü aşağı kaydırın ve Yükleme boyutu’nu seçin. Ve Depolama tasarrufu veya Orijinal kalite modlarından (Google aracılığıyla) seçim yapın.

Ayrıca, tüm galerinizi yedeklemeniz gerekmiyorsa ayrı klasörler belirleyebilirsiniz. Yedekle ve Senkronize Et > cihaz klasörlerini yedekle seçeneğine gidin ve listeden seçtiğiniz klasörleri değiştirin.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Starlink Hacklendi: SpaceX’ten Cevap Gecikmedi

SpaceX'in dünya çapındaki internet hizmeti Starlink'i hacklemek için gereken her şeyin 25 dolarlık bir modchip olacağını kim düşünebilirdi? Belçika'dan bir güvenlik araştırmacısı olan Lennert...

Akıllı Telefon ile En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Günümüzde akıllı telefonlarımız ile mükemmel bir fotoğraf çekmek eskiye nazaran çok daha kolay. Artık güzel fotoğraflar yakalamak için mükemmel fotoğraf makinelerine olan ihtiyacımız ortadan...

Breaking Bad Dizisinin En İyi 5 Bölümü

Diziler veya filmler hakkında konuşurken kesin yargılara varmak hemen hemen hiç mümkün olmaz. Herkesin görüşü subjektif olacağı için bu durum oldukça doğaldır. Fakat dizi...