Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve yasa koyuculardan gelen soruşturmalardan bir yıldan fazla bir süre sonra James, Amazon’un Staten Island’daki deposunda sağlık ve güvenlik önlemlerini denetlemek için bir gözlemci atamasını gerektiren bir mahkeme emri istiyor. Aynı hareketin bir parçası olarak James, şirketten, geçen yıl Amazon’a karşı halk protestolarına yol açan ve şirketi çalışanlarına işyerinde virüs bulaşmasını engellememekle suçlayan işten atılan işçi Christian Smalls’u eski durumuna getirmesini istedi.

James’e göre Amazon, JFK8 olarak bilinen depodaki sağlık ve güvenlik önlemlerinin çoğunu geri aldı. Yaklaşık 5.000 kişiyi istihdam eden Staten Island deposu, Amazon ve çalışanları arasında süregelen bir çekişmenin yaşandığı yer oldu.

Amazon

Amazon Geri Adım Atacak mı?

James yaptığı açıklamada, “Amazon ve yönetimi, COVID-19 salgını sırasında milyarlarca doları bankaya yatırdı ve kriz devam ederken, işçilerin sağlığı ve endişeleri göz ardı edilmeye devam ediyor” dedi. “Amazon, güvenlik, şeffaflık ve çalışkan çalışanlarına saygıyı teşvik eden bir çalışma ortamını garanti etmelidir, onları daha fazla tehlikeye atacak bir ortam değil.”

Şubat ayında Amazon, New York AG’nin ofisine dava açtı ve ofisin şirketin JFK8’de COVID-19 koşullarını ele alması için yasal çareler talep edecek yasal yetkiye sahip olmadığını söyledi. James’in ofisi, dört gün sonra Amazon’un koronavirüs pandemisinin ilk günlerinde depo çalışanlarını koruyamadığını ve yetersiz güvenlik önlemleri olarak gördükleri konusunda endişelerini dile getiren işçilere misillemede bulunduğunu iddia ederek şirkete dava açtı.

Amazon’un JKF8 deposundaki işçiler, Mart 2020’de yeterli koruyucu donanıma sahip olmadıklarını ve iş arkadaşlarının koronavirüs için pozitif test edip etmedikleri konusunda bilgilendirilmediklerini söyledi.

Virüsün Dünya genelinde yayılmasını sürdürmesi ve kısa vadede herhangi bir çözüm yolu görünmemesi şirketleri ve çalışanlarını bu tarz zor durumlara sokabiliyor. Amazon’un ofis ve depoları hakkında neler yapacağı net bir şekilde kesinleşmedi fakat ilerleyen günlerde durum netlik kazanacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....