Amazon çalışanları Filistin’e destek vermek istiyor

500’den fazla Amazon çalışanı, Jeff Bezos ve Andy Jassy’ye şirketin Filistin halkının içinde bulunduğu kötü durumu kabul etmesi çağrısında bulunan dahili bir mektup imzaladı. Hareket, İsrail’in hava saldırılarının Gazze’deki Filistinlileri cidd şekilde vurarak zor duruma düşüren ve 248 kişiyi öldürmesinin ardından geldi. Hamas ve İsrail o zamandan beri ateşkesi kabul etti.

Amazon

Amazon nasıl bir adım atacak?

“Amazon liderliğinden, orantısız bir şekilde meydana gelen kesinti, yıkım ve ölümü en aza indiren ve yanlış yansıtan bir güç simetrisi veya durumsal eşdeğerliği ima eden bir dil kullanmadan, yasadışı bir işgal altında Filistinlilerin temel insan haklarına yönelik devam eden saldırıyı kabul etmesini istiyoruz. Çalışanlar, son günlerde ve son on yılda Filistinlilere şiddet uygulandı ”diye yazdı. “Amazon, Filistinlileri Tel Aviv ve Hayfa ofislerinde ve dünyanın dört bir yanında istihdam ediyor. Filistinlilerin ve ailelerinin evlerinde çektikleri acıyı görmezden gelmek, Filistinli iş arkadaşlarımızı üzüyor. ” Çalışanlar, şirketin İsrail Savunma Kuvvetleri gibi insan hakları ihlallerine ortak olan kuruluşlarla iş sözleşmelerini feshetmesini istiyor. Nisan ayında Amazon ve Google, İsrail hükümeti ile 1,2 milyar dolarlık bir bulut bilişim sözleşmesi imzaladı. Not, Apple ve Google’daki işçilerin benzer dilekçelerini yansıtıyor. 18 Mayıs’ta Google’daki Yahudi çalışanlar, Sundar Pichai’ye şirketin “İsrail veya Siyonizm eleştirisinin antisemitik olduğunu kabul eden her türlü antisemitizm tanımını reddetmesi” çağrısında bulunan bir mektup kaleme aldı. İki gün sonra yabancı basında, Apple’daki Müslüman çalışanlardan bir not yayınladı. Müslüman teknoloji çalışanları, yöneticilerin Filistinlilere destek vermekte ya da Gazze’deki şiddeti kınamakta yavaş davrandığını söylüyor. Birçok kişi CEO’larının İsrail insan hakları ihlallerini görmezden gelmeyi seçtiğini düşünüyor çünkü durum tedirgin. Birden fazla kaynağa göre sonuç, teknolojideki Müslümanların önemsenmediğini ve göz ardı edildiğini hissetmeleridir.

Grubun üyeleri, Yahudi halkının Filistinlilere yönelik şiddeti kınayan bir bildiri yayınlamamasının ardından mektubu yazmak için ilham aldıklarını söylüyorlar.

Bu tarz durumlarda Amazon gibi büyük şirketlerin tepki vermesi veya herhangi bir taraf tutması medya tarafından çokça yanlış anlaşıldığı ve ilerde firmaya karşı kullanıldığı için herhangi bir açıklamak yapmayı yeğlemiyorlar. Resmi olarak bu savaşı kınayan veya taraf tutan herhangi bir şirket de bulunmuyor. Birleşik Devletler tamemen İsrail yanlısı bir politika sergilerken Amazon’un bunun zıttına gitmesi de oldukça zor görünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...