Amazon 1.3 Milyar Dolar Ceza Aldı!

Amazon, İtalya’daki antitröst düzenleyicileri tarafından 1,3 milyar dolar (1,1 milyar Euro) para cezasına çarptırıldı. Şirket, İtalyan satıcıları lojistik hizmeti Amazon Lojistik’i (FBA) kullanmaya yönlendirmek için çevrimiçi alışveriş dünyasındaki hakimiyetini kullanmakla suçlanıyor. Şirket, karara itiraz edeceğini söyledi.

Para cezası, çevrimiçi antitröst sorunlarıyla ilgili yıllarca süren savaşın bir parçası olarak AB’deki tek bir ulus tarafından alınan en büyük cezalardan biri. Daha geçen ay, Amazon ve Apple, Apple ve Beats ürünlerinin arzını sınırlamak için komplo kurdukları iddiasıyla İtalyan antitröst düzenleyicileri tarafından para cezasına çarptırıldı. Ancak bu para cezası, Amazon için yalnızca 77 milyon $ (69 milyon €) olarak gerçekleşti – bugünün kararına kıyasla kovada bir düşüş. (Her iki şirket de şu anda davaya itiraz ediyor.)

Amazon

Amazon İtalya’da Ceza Aldı

Bu son kararda, İtalya’nın antitröst gözlemcisi Autorità Garante della Concorrenza e del Mercato veya AGCM, özellikle Amazon’un FBA lojistik hizmetini kullanmak için ödeme yapan kendi platformunda satıcılara sağladığı avantajlarla ilgileniyor. Lojistik’e kaydolan satıcılar, ürünlerini Prime sipariş etiketiyle işaretleyebilir ve Black Friday, Prime Day ve Cyber ​​Monday indirimleri gibi Amazon etkinliklerine katılabilir.

ACGM yaptığı açıklamada (Google üzerinden tercüme edilmiştir), “Soruşturma, bunların, satıcıların başarısı ve satışlarını artırmak için çok önemli olan. iıt platformunun işlevleri olduğunu belirledi” dedi. “Bunu yaparken şirket, rakip e-ticaret lojistik operatörlerine, kendilerini çevrimiçi satıcılara Amazon’un yerine getirme kalitesiyle karşılaştırılabilir kalitede hizmet sağlayıcılar olarak önermelerini engelleyerek zarar verdi. Bu davranışlar, Amazon’un gücü ile e-ticaret sipariş teslimi işinde de rekabetin gücü arasındaki uçurumu genişletti.”

ACGM, para cezasının boyutunun Amazon’un stratejisinin ciddiyetini ve uzun yıllar boyunca süresini yansıttığını söylüyor. Para cezasını ödemenin yanı sıra Amazon, Lojistik’i kullanıp kullanmadıklarına bakılmaksızın platformundaki tüm üçüncü taraf satıcılara aynı “satış ve görünürlük ayrıcalıklarını” vererek İtalya’daki iş uygulamalarını değiştirmelidir. Amazon’un bu kararlara uymak için bir yılı var – tabii ki temyizinde başarılı olmazsa.

Şirket, Engadget aracılığıyla yaptığı açıklamada, “İtalyan Rekabet Kurumu’nun (ICA) kararına kesinlikle katılmıyoruz ve temyize gideceğiz. Önerilen para cezası ve çareler haksız ve orantısızdır.”

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...