AirPods 3 vs AirPods Pro: Hangisi Daha İyi?

AirPods 3 vs AirPods Pro karşılaştırılmasında hangi kulaklık daha iyi? Tüm detayları yazımızda sizler için derledik.

Geçtiğimiz gün Apple‘ın Unleashed lansmanında tanıtılan yeni kablosuz kulaklık modeli AirPods 3, birçok kişi tarafından oldukça beğenildi. Peki 3. nesil kulaklık, hali hazırda mevcut olan AirPods Pro modelinden daha mı iyi?

AirPods 3 vs AirPods Pro

AirPods 3AirPods Pro
Ağırlık4.25 gram5.39 gram
Ses özellikleriUzamsal ses, uyarlanabilir EQUzamsal ses, uyarlanabilir EQ, aktif gürültü engelleme, şeffaflık modu
Kablosuz şarj/MagSafeVarVar
DayanıklılıkTer ve suya dayanıklıTer ve suya dayanıklı
ÇipApple H1Apple H1
Pil ömrü6 saat dinleme süresi4,5 saat dinleme süresi (ANC etkinken)
MikrofonlarÇift hüzmeleme mikrofonları ve içe dönük mikrofonÇift hüzmeleme mikrofonları ve içe dönük mikrofon
SensörlerCilt algılama sensörü, hareket algılama ivmeölçer, konuşmayı algılama ivmeölçer, Kuvvet sensörüÇift optik sensörler, hareket algılayıcı ivmeölçer, konuşmayı algılayan ivmeölçer, Kuvvet sensörü
Fiyat (ABD)179 Dolar249 Dolar
Fiyat (Türkiye)1.999 TL 2.899 TL

Tasarım

AirPods 3, Pro modeline benzer bir şekle sahip ancak silikon uca sahip değil. Yeni AirPods’lar tanıdık geliyorsa, bunun nedeni AirPods Pro’dan birçok tasarım ipucu ödünç almalarıdır. Daha pahalı kardeşleri gibi, üçüncü nesil AirPods’lar da standart AirPods’lardan daha dar bir kulaklığa sahiptir. AirPods Pro’nun kulaklığı kadar ince değil ancak kesinlikle standart AirPod’lar kadar yuvarlak değil. Yeni AirPod’lar ayrıca AirPods Pro gibi suya ve tere dayanıklıdır ve bu da onları egzersiz ve açık hava etkinlikleri sırasında sıklıkla kullananlar için daha çekici bir seçenek haline getirebilir.

Kılıflar ise giriş seviyesi AirPods kasasından çok daha kısa ve geniş ancak AirPods Pro’nun kılıfı kadar geniş değil. Üçüncü nesil AirPods kasasını, Apple’ın MagSafe şarj cihazı da dahil olmak üzere kablosuz şarj yoluyla veya prize takarak da şarj edebilirsiniz.

Üçüncü nesil AirPods’ların gövdeleri de daha kısadır, bu da AirPods Pro’ya benzeyen bir başka özelliktir. Bu yeni gövdeler ayrıca AirPods Pro ile aynı Force Touch sensörüne sahiptir, bu da ses çalmayı kontrol etmenizi ve Siri’yi başlatmanızı sağlar.

Ses Özellikleri


Aktif gürültü önleme ve şeffaflık modu elde etmek için yine de Apple’ın birinci sınıf kulakiçi kulaklıklarına savurganlık yapmanız gerekecek. Ancak yeni AirPods’lar, AirPods Pro’dan birkaç ses özelliği daha devralıyor: uzamsal ses ve uyarlanabilir EQ.

Mekânsal ses, esasen sanal bir surround ses gibidir. Teknoloji genellikle sesi daha kuşatıcı hissettiriyor ve sinema deneyimini taklit ediyor. Apple, bu özelliği geçen yılki iOS 14 güncellemesinde AirPods Pro’ya tanıttı ve görünüşe göre AirPods deneyiminin temel bir parçası haline geliyor. Bu özelliğe her iki kulaklık da sahip. Uyarlanabilir EQ, sesi kulağınızın şekline göre ayarlar ve daha önce AirPods Pro ve AirPods Max’e özelken, şimdi 3. nesil AirPods’a da geldi.

Performans ve pil ömrü


Yeni üçüncü nesil AirPods’lar, öncekilerden daha uzun pil ömrüne sahip. Apple, tek bir şarjla altı saat ve uzamsal ses etkinken beş saate kadar dayanacaklarını söylüyor. Ayrıca dört saate kadar konuşma süresi elde edersiniz ve şarj kutusu 30 saate kadar dinleme süresi sağlamalıdır.

AirPods Pro ise tek bir şarjla 4,5 saate kadar ve aktif gürültü iptali ve şeffaflık modunu devre dışı bırakırsanız beş saate kadar dayanmalıdır. Apple’ın iddialarına göre 3.5 saat konuşma süresi sunuyorlar ve kasa 24 saat toplam dinleme süresi sağlıyor.

Hem üçüncü nesil AirPod’lar hem de AirPods Pro, Apple’ın H1 çipine sahiptir. Bunun sayesinde her iki kulaklık da Siri’yi kullanmak ve hızlı bir şekilde Apple cihazlarına bağlanma konusunda zorluk yaşamayacak.

Genel olarak, AirPods 3, Apple’ın kulaklıklarını en önemli iki alanda hızlandıracak gibi görünüyor: konfor ve ses işlevselliği.

Sizce hangi kulaklık modeli daha iyi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...