ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple’ı TikTok’u ilgili uygulama havuzlarından, App Store’dan ve Play Store’dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance’in sahip olduğu popüler kısa video paylaşım uygulamasının, Çin’de erişildiği bildirilen “hassas verileri topladığını” ve şimdi uygulamanın ilgili veri uygulamaları nedeniyle temizlenmesini istediğini tweetledi.

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyon Üyesi Açıkladı!

Carr, Apple CEO’su Tim Cook ve Alfabe başkanı Sundar Pichai’ye hitaben yazdığı mektupta, TikTok’un Çin’in engelsiz erişimi olan çok miktarda hassas veri topladığı için “kabul edilemez bir ulusal güvenlik riski oluşturduğunu” iddia etti. Carr, her iki şirketten de talebine uymasını istedi. Ve bunun olmaması durumunda, Apple ve Google neden bunu yapamadıklarını – ve tüm kırmızı bayraklara rağmen TikTok’un hangi gerekçelerle kaldırılmadığını – 8 Temmuz’dan önce açıklamak zorunda kalacaklar.

Çin’e Erişim Sağladığı İddia Ediliyor!

Carr, Apple ve Google’ın veri güvenliği ve kullanıcı gizliliği konusundaki kamuya açık iddialarını, ilgili uygulama mağazası politikalarının yanı sıra, eve iki devin paralarını ağzına koyma zamanının geldiği mesajını ustaca göndermek için gündeme getiriyor. TikTok’u gelişmiş bir gözetleme aracıyla eşitleyen Carr, özellikle Trump döneminde ülke çapında somut bir yasak tehdidiyle sonuçlanan kapsamlı veri toplama ve güvenlik riskleri nedeniyle uygulamaya yanlış türden bir ışık tutan son birkaç yılda sayısız olayın altını çizdi.

Çin merkezli bir yapıya sahip olan TikTok, ABD ve batı ülkelerini bir hayli tedirgin edebiliyor. Milyonlarca insanın kayıt olup özel bilgilerini girdiği algoritma sistemi, ne kadar özel bilgilere erişebiliyor orası bir hayli meçhul. FCC komisyon üyesi Carr, sorunun “Ulusal Güvenlik” derecesinde olduğunu vurguluyor. Twitter üzerinden durumla ilgili uzun bir mektup yayınlayan komisyon üyesi, Apple ve Google’dan TikTok’u kaldırmasının bir hayli önemli olduğunu öne sürdü.

Sizler TikTok hakkında neler düşünüyorsunuz? Söylendiği kadar tehlikeli olması olası mı veya Çin baskısı söz konusu mu? Yorum olarak bizlerle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz, görüşleriniz bizler için çok kıymetli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Starlink Hacklendi: SpaceX’ten Cevap Gecikmedi

SpaceX'in dünya çapındaki internet hizmeti Starlink'i hacklemek için gereken her şeyin 25 dolarlık bir modchip olacağını kim düşünebilirdi? Belçika'dan bir güvenlik araştırmacısı olan Lennert...

Akıllı Telefon ile En İyi Fotoğraf Nasıl Çekilir?

Günümüzde akıllı telefonlarımız ile mükemmel bir fotoğraf çekmek eskiye nazaran çok daha kolay. Artık güzel fotoğraflar yakalamak için mükemmel fotoğraf makinelerine olan ihtiyacımız ortadan...

Breaking Bad Dizisinin En İyi 5 Bölümü

Diziler veya filmler hakkında konuşurken kesin yargılara varmak hemen hemen hiç mümkün olmaz. Herkesin görüşü subjektif olacağı için bu durum oldukça doğaldır. Fakat dizi...