750 Beygir Güce Sahip Yeni BMW Concept XM Tanıtıldı

Yeni BMW Concept XM tanıtıldı! Yeni konsept modelin teknik ve tasarımsal özellikleri neler?

1978’de BMW ilk M modeli olan M1’i piyasaya sürdü. Aynı zamanda Bavyeralı üreticinin ilk ortadan motorlu arabasıydı ve 3.5 litrelik sıralı altılı bir motoru (o zamanlar için) 274 beygir gücü (201 kilovat) ve 243 pound-feet (329 newton-metre) torku olan 3,5 litrelik sıralı altı motora sahipti. 40 yıldan uzun bir süre sonra BMW yalnızca ikinci bağımsız M modelini piyasaya sürüyor: Concept XM.

Concept XM ve M1 teknik olarak kardeş olsa da, bu iki araç daha farklı olamazdı. XM, 750 beygir gücü ve 1.000 Nm tork ile yüksek sürüşlü, V8 ile çalışan, plug-in-hibrit (PHEV) bir crossover modeli olarak karşımıza çıkıyor. Daha da iyisi, bu çılgın konsept, muhtemelen 2023 model yılı için 2022’de piyasaya sürülecek olan bir üretim versiyonunun ön izlemesini yapıyor.

XM, yeni geliştirilen M Hybrid sürüş sisteminin yardımıyla teorik olarak yalnızca pil gücüyle 48 kilometreye kadar gidebilir. BMW, motor hacmi, pil boyutu veya düz hat hızı gibi ayrıntılardan bahsetmiyor, ancak dört saniyenin altında 100 kilometre hıza ulaştığını hayal edebilirsiniz.

Stil açısından, Concept XM, ön uçtaki iki büyük böbrek ızgara parçasıyla vurgulanan, gördüğümüz hiçbir BMW’ye benzemiyor. Bunlar, konsept olsun ya da olmasın, bugüne kadar bir BMW’de bulunan en büyük böbrek ızgaraları arasındadır. Büyük ızgara çerçeveleri, her iki yanda yaşayan iki ayrı modüle bölünmüş ince LED farlarla, ona geceleri benzersiz bir görünüm kazandıran aydınlatılmış çevrelere sahiptir.

Devasa 14 kollu, 23 inç jantlar her köşeyi süslüyor – yine herhangi bir BMW’deki en büyüğü – üçgen dörtlü egzoz uçları arka tamponu çevreliyor. Ultra ince LED arka lambalar bagaj kapağının kenarından arka çamurluklara uzanırken, arka cam, camın her bir köşesine kazınmış iki BMW yuvarlak şeklindeki benzersiz bir kama şeklindeki tasarıma sahiptir.

XM’in içi de dışı kadar kutuplaştırıcı. Sürücü odaklı kokpit, oturmak için kesinlikle çarpıcı bir yer yaratmak için eski görünümlü kahverengi deriyi bakır ve karbon fiber vurgularla birleştirir. Ve iDrive 8’in en son sürümü, gösterge panelini devasa kavisli bir arayüzle süslüyor ve her zamanki gibi iyi görünüyor.

İkinci sıra, akuamarin renginde, elmas dikişli kadife koltukla arkadaki iki yolcu için salon benzeri bir deneyim yaratıyor. Bunun da ötesinde, tavan döşemesi tamamen aydınlatılan benzersiz bir üç boyutlu prizma yapısına sahiptir ve her üç BMW M renginde de parlayan ortam LED’leri ile birleştirildiğinde bir iç ışık gösterisi oluşturur.

BMW Concept XM şimdilik sadece bir konsept ancak üretim versiyonunu önümüzdeki yıl göreceğiz. Fiyatlandırma elbette mevcut değil, ancak XM’nin ucuz olacağından şüpheliyiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...