2022 Volvo XC60 T8 İnceleme | ABD’de En Çok Satan Volvo

Volvo’nun ABD’de en çok satan SUV’si muhtemelen çok az tanıtım gerektiriyor, ancak 2022 XC60 T8 Polestar Engineered Extended Range’in (Epey uzun bir isim) incelemesi faydalı olur diye düşündük. Bu özel kompakt lüks SUV sadece bir aile aracı değil, aynı zamanda gizli bir performans arabası desek yanlış olmaz, ancak yine de bir plug-in hibritin yeşil güvenilirliğine sahiptir. Gelin yavaştan 2022 Volvo XC60 T8 inceleme kısmına geçelim.

2022 Volvo XC60 T8 İnceleme

Bu XC60’ın uzun adının T8 kısmı motora atıfta bulunuyor. Birkaç yıldır olduğu gibi, Volvo’nun ABD serisinde yalnızca bir çekirdek motoru var: turboşarjlı 2.0 litrelik dört silindirli. Bazı modeller de bunun üzerine bir süper şarj cihazı yerleştirir. Bu arada T8, “Recharge” serisi altında onu bir plug-in hybrid (PHEV) yapıyor. Yani araç hybrid bir motora sahip.

Spesifik olarak, bu bir elektrikli AWD PHEV sistemi, ancak biraz kafa karıştırıcı olsa da, aslında T8 eAWD’nin iki versiyonu sunuluyor. XC60 T8 Standart formda hem turboşarj hem de süper şarj, EPA’nın testlerine göre 19 mil saf elektrik menzili ve 57 MPGe kombine derecesi bulunuyor. Volvo, 5.0 saniyede 0-60 mil hız yapacağını söylüyor. Bu boyutta bir SUV’ye göre oldukça iyi bir rakam olduğnu söyleyebiliriz.

Motorunda Yapılan İyileştirmeler

Ancak burada gördüğünüz, 2022 model yılı için yeni XC60 T8 eAWD Genişletilmiş aralık Süper şarj cihazını düşürür, ancak önemli ölçüde daha büyük bir pil ekler, üçüncü bir hücre katmanı toplam kapasiteyi 9,1 kWh’den 14,9 kWh’ye yükseltir. Arka elektrik motoru da güçlendirildi ve toplam 455 hp ve 523 lb-ft tork için 87 beygir gücü yerine 143 beygir güce yükseltildi.

0-60 mph, 4,5 saniyeye düşürüldü, ancak daha da önemlisi, yalnızca elektrikli menzil 36 mile yükseldi. Bu özellikler göz önüne alındığında bu araçta aranılan her özellik var desek yeridir. Hem güçlü bir içten yanmalı motor, hem de ona destek olacak elektrikli bir motor mevcut. Hızlı, büyük, günveli ve performans sahibi. Aracın ABD fiyatı $69,500. Türkiye’de ise satışı yok. Siz olsanız bu aracı tercih eder misiniz?

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...