2021 Yılında En Çok Kullanılan Emojiler Neler? İşte Tüm Liste

Mesajlaşırken duygularımızı belirtmenin en iyi yollarından biri olan emojiler arasında en çok kullanılan seçenekler belli oldu.

Yazılı iletişimin doğası gereği duygularımızı karşı tarafa aktaramadığımızda emojiler devreye girer. Dijital ortamda söz yerine sembollerle ruh halimizi, duygularımızı ve düşüncelerimizi ifade etmemizi kolaylaştıran emojiler; yüz ifadeleri, ortak nesneler, yerler, hava durumu, cinsiyet, dini inanç gibi çeşitli türlerde bulunur. Ancak bu emojilerden en çok kullanılan 10 tanesinin hangisi olduğu ise merak konusu olmuştu. Akıllı telefonlarda ve bilgisayarlarda kullanılan emojiler de dahil olmak üzere web için evrensel karakterleri kodlamaktan sorumlu kuruluş Unicode Consortium tarafından açıklanan verilere göre, en çok kullanılan emojiler listesi belli oldu. Hangi emoji en çok kullanıldı? İşte tüm liste:

En Çok Kullanılan Emojiler

  • 😂
  • ❤️
  • 🤣
  • 👍
  • 😭
  • 🙏
  • 😘
  • 🥰
  • 😍
  • 😊

Görünüşe göre dünyanın geri kalanı hemfikir ve tam adıyla “gülmekten gözünden yaş gelen emoji” 2021’de en çok kullanılan emojilerin zirvesinde yer alıyor.

Unicode, dünya çapındaki çevrimiçi nüfusun %92’lik bir kesiminin sürekli olarak emoji kullandığını ve teknik olarak “Neşenin Gözyaşları” olarak da bilinen gözünden yaş gelene kadar gülme emojinin bu kullanımın %5’ini oluşturduğunu söylüyor.

Dünya pandemi tarafından alt üst edilmiş olsa bile, bu verilerden kullandığımız emojinin ne kadar tutarlı olduğunu görmek ilginç. Unicode Consortium blogunda, en iyi 10 emojinin iki yıl arasında yalnızca bir değişiklik gördüğünü ve o zaman bile çok benzer iki emojiyi (“iki kalp” ile “3 kalpli gülen yüz”) değiştirdiğini belirtiyor.

Doğum günü pastası emojisi 113’ten 25’e yükselirken, balon hafifçe 139’dan 48’e yükseldi.

Bu tür verilerin sadece ilginç olmasının ötesinde, Unicode Consortium için hangi emojinin en popüler olduğunu anlaması, bir sonraki karakterlerin hangisini ekleyeceğine karar vermesi açısından yararlıdır.

Verileri paylaşan Unicode Consortium, daha önce ise kullanıcılara yeni sunulan 37 adet yeni emoji seçeneklerini duyurmuştu.

Sizler en çok hangi emojiyi kullanıyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...