128 milyon iOS kullanıcısını etkileyen virüs tehlike saçıyor

Kullanıcıların güvenlik konusunda en çok tercih ettiği markalardan Apple, virüs skandalıyla çalkalanıyor. Geçtiğimiz günlerde App Store’da bulunan bir uygulamada virüs bulunduğu ortaya çıktı. Xcode adı verilen virüsten şu ana kadar 128 milyondan fazla cihazı etkilediği belirtiliyor.

Xcode virüsü ilk olarak 2015 yılında ortaya çıktı

iOS cihazlar için uygulama geliştirmeye yarayan Xcode’un (diğer adıyla XcodeGhost) sahte bir sürümü ilk kez 2015 yılında ortaya çıkmıştı. Bu sürüm orijinaliyle bire bir aynı gibi görünse de aslında kaynak kodlarında virüs taşıyordu. Bu sahte olan yazılımı kullanarak binlerce yazılımcı uygulama geliştirdi ve App Store’da kullanıma sundu. Şimdiye kadar 2,500’den fazla uygulamanın bu yazılımla geliştirildiği biliniyor. Üstelik bu uygulamalar arasında WeChat, NetEase, Angry Birds 2 ve Didi Taxi gibi popüler uygulamalar da yer almakta.

Sahte Xcode virüsü saldırısı yalnızca uygulamayı geliştireni etkilemiyor, aynı zamanda geliştirilen uygulamayı indirenleri de olumsuz etkiliyor. 128 milyon gibi bir kişi sayısına ulaşabilmesi ise bu nedenden kaynaklı. Apple sunucuları uygulama indirebilmek için çok yavaş olduğundan dolayı, geliştiriciler alternatif indirme kaynakları aramasının sonucunda bu sahte yazılımı buldular.

Bu sahte virüs haberi ise Apple ve Epic Games arasındaki davayla alakalı bir e-posta sonucunda fark edildi. Belirtilen e-postada yer alan bilgiye göre virüsün bulaştığı cihazların 18 milyonu Amerika Birleşik Devletleri’nde yer alıyor. Ülkemizde veya diğer ülkelerde ise bu virüse ne kadar cihazın yakalandığı şu an için bilinmiyor.

Ortalığı kasıp kavuran bu virüs skandalı daha çok Çin pazarını etkilediği biliniyor. Bu durum hakkında ise Apple, atılması gereken adımları zamanında atmış. Sahte virüse yakalanan uygulamalar App Store’dan kaldırılmış ve XcodeGhost bulunan uygulamalar ise güncellemeler ile kontrol altına alınmış.

Apple, süreçten etkilenen kullanıcılara e-posta ile bilgilendirme yapmış ve aynı zamanda sahte XcodeGhost’un platformdan temizlenebilmesi için uygulama geliştiriciler ile işbirliği yapmış. XcodeGhost virüsü aslında kullanıcılar ve cihazlar açısından çok büyük bir riskinin bulunmadığı söylense de bu bilginin de doğruluğu henüz belirsizliğini korumaya devam ediyor.

Apple tarafından henüz konuyla ilgili resmi bir açıklama gelmedi. Tabi hâl böyle olunca da kullanıcılar endişelenmeye başlıyor. Önümüzdeki günlerde teknoloji şirketinden konuyu netleştirecek bir açıklama bekleniyor.

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...